Az Én Budapestem

Az Én Budapestem

Art deco kapu házi áldással a II. kerületi Bajvívó utcában

2020. augusztus 26. - MissHope

A Jurányiba jövet-menet rengetegszer elmentem már a Bajvívó utca mellett, de ha nem veszek részt pár hete egy építészeti sétán, akkor még sokáig nem vettem volna észre, hogy egy gyönyörű, art deco kapu lapul meg két lépésre a kijelölt útvonaltól!

img_20200719_190450.jpg

Bajvívó utca 1.

A kapu nem csak azért különleges, mert a két világháború között, az 1920-30-as években uralkodó első globális, minden földrészen jelenlevő stílus, az art deco szép példája, hanem azért is, mert a szöveget összeolvasva egy házi áldás bújik meg rajta. (Az art deco egyébként az francia arts décoratifs rövidítése, ami díszítőművészetet jelent, és amelyet az 1925-ban Párizsban megrendezett Nemzetközi Iparművészeti Kiállítás (Exposition internationale des arts décoratifs et industriels modernes) után az 1960-as években kezdtek el használni egyfajta gyűjtőfogalomként a két világháború közötti különböző stílusokra, amiket korábban még streamline-nak, magyarul áramvonalasnak, vagy éppen cikk-cakk stílusnak hívtak.)

A házi áldás szövege a következő:

"Az otthon az ember boldogsága és öröme
Isten áldása és békéje lakozzék e házban
"

A házat egyébként 1936-ban építették, és a figyelmes szemlélő észreveheti, hogy akkor még Jurányi köz volt az utca neve.

A figurák, amik a boldog élet mozzanatait ábrázolják a csecsemővel, a pihenő férfivel s az olvasó nővel (és azzal, aki ezt a nyugalmat nekik biztosítja, a '30-as években még a sok háztartáshoz hozzátartozó, italt kínáló cseléddel), engem teljesen a Poirot c.sorozatra emlékeztetnek! Az én kedvencem egyébként pont a cseléd (akit amúgy én pincérnek hittem).

Ez egy szebb, közelebbi kép, amit az egyik kedvenc Budapestről szóló sorozatomból, a 24.hu-n futó Láthatatlan Budapest egyik cikkéből loptam.

lathatatlan_budapest.jpg

A macska pont lemaradt, pedig ott van az is! :)

Szintén az említett cikkből oroztam el ezt a fotót, amely a ház átadása után készült, és ahol látszódik, hogy ekkor még klinkertéglával burkolták a kapu körüli részt.

juranyi-2-768x1007.jpg

Micsoda formák!

A második és harmadik kép forrása: Vincze Miklós: Vasból hajlított macska, pipázó férfi és áldás is őrzi egy budai társasház lakóit. 2018.08.27. Utolsó letöltés: 2020.08.26.

A bejegyzés trackback címe:

https://rekabudapestje.blog.hu/api/trackback/id/tr9416177636

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása