Az Én Budapestem

Az Én Budapestem

A legkisebb(ként emlegetett) kávézó Budapesten

2020. március 22. - MissHope

Mint "félig" óbudai lány, ebben a bejegyzésben most bizony a III. kerületbe kalauzollak Nyájas Olvasó (vagy Cila után szabadon: Aranyvirágszál-követőm).

Az óbudai  Fő tér tényleg úgy bújik meg mint valami kis kincses sziget a III. kerületi panelek óceánjában, ám azt én is csak egy decemberi városi sétán tudtam meg, hogy az egyik kincs ezen a szigeten nem más, mint Budapest legkisebb kávézója! (Bevallom, összehasonlítást nem végeztem azóta sem, tehát - ahogy arra azóta többen felhívták a figyelmemet - , ez lehet, inkább csak egy jól csengő cím, mint valódi elsőség a budapesti fekete-szcénában....) Érdekes módon, már ezerszer elmentem a (szerintem plakátoszlopnak kinéző) épület mellett a Kobuci Kertbe jövet-menet (ami idén nyáron reméljük újra kinyit!) vagy az óbudai adventi vásár forgatagában, de valahogy, addig észre sem vettem, hogy jé, itt kávét is árulnak! Egyébként csak szezonálisan, tavasztól őszig, ill. az adventi időszakban van nyitva. Nyáron fagyival, limonádéval, sütikkel, szendókkal, télen a melegebb italos vonalat erősítve.

img_20191221_151407.jpg

A Gázlámpa Kioszk elölről, a tavalyi adventi vásár idejéből.

A Fő téren álló Gázlámpa Kioszk mindössze 4 négyzetméter, lefelé további 2 méter mély raktárral kiegészítve. A hely méretéből kifolyólag a kávét nem bent, hanem csak kint, (nyáron) a teraszon lehet elfogyasztani. Alapvetően újhullámos (speciality) kávézóként van számontartva, amit a saját blendjük is erősít. (A blend az a több kávéból összeállított, különleges, karakteresebb ízvilágú saját keverék). Az övék Esernyős 42 Blend néven fut. (Esernyősnek hívják a helyiek (a nemrég elhunyt) Varga Imre nem messze álló, Várakozók nevű szobrát, és erről kapta nevét a közösségi térként is funkcionáló nagyobb kávézó a Fő tér legnagyobb bérházában.)

És honnan a Gázlámpa Kioszk név?

A kávézónak otthont adó épületet 1929-ben építették és gáznyomásszabályozó házként funkcionált. Budapest energiaellátását ugyanis 1913-84 között az Óbudai Gázgyár biztosította, ahol a szénből légszeszt állítottak elő. A kis fő téri épület 1969-ig látta el eredeti funkcióját, utána nyilvános wc-ként, ill. fagyizóként működött, majd a rendszerváltás után üresen árválkodott. 2015-ben nyerte el mai alakját, amikor is az eredeti állapotot rekonstruálták, mert ez egy ipari műemlék jellegű épület. (Ha jól értem, akkor ez azt jelenti, hogy az épület, bár nem élvez műemléki védelmet, mivel egyedülálló, nem árt vigyázni rá!) A rekonstrukció során a látható acélszerkezetek türkiz, míg a tető (Gabi, figyelem!) antracit színezést kapott. A kávézó 4 sarkában egy-egy, a mai napig működő gázlámpa van. Hát innen a név.

img_20191221_151353.jpg

A Gázlámpa Kioszk oldalról, a falon korabeli fotókkal és az épület történetét bemutató leírásokkal.

 

Maradjunk most minél többet otthon, hogy ezeket a fantasztikus helyeket is minél előbb csodálhassuk meg élőben!

 

A bejegyzés trackback címe:

https://rekabudapestje.blog.hu/api/trackback/id/tr3615542294

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása